SZKOŁA PODSTAWOWA

W WIŚLE WIELKIEJ

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym

w Wiśle Wielkiej

ul. Hodowców 38
43-243 Wisła Wielka
tel.: (32) 212 04 76

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretariat czynny:

poniedziałek-piątek 8.00-15.0027 lutego 2014 r. odbył się w naszej szkole Dzień Regionalny. Uroczystość ta, poświęcona rodzimej kulturze ludowej, była okazją do zaprezentowania bardzo bogatego dorobku kulturowego Górnego Śląska. Dzieci naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem włączyły się w organizację i przygotowanie imprezy.

Na początek zaprezentowała się grupa świetlicowa w przedstawieniu „Królewna Śnieżka i sześciu krasnoludków”. Postacie znanej bajki wprawiły widownię w znakomity humor. Gwarowy tekst zachowany w żartobliwej stylistyce przypadł widzom do gustu. Nagrodzeni głośnymi brawami młodzi aktorzy z satysfakcją schodzili ze sceny.

Druga część naszych obchodów - „Pogodejmy po naszymu” - umożliwiła przedstawicielom klas I-VI zaprezentowanie monologu w gwarze śląskiej. Komisja biorąc pod uwagę dobór tekstu, grę aktorską jak również reakcję publiczności wyłoniła dwóch laureatów: Martynę Baiger z klasy II i Michała Markitona z klasy VI. Nie zabrakło również akcentu muzycznego. Ludowa nuta towarzyszyła nam w „Bitwie na głosy”, gdzie uczniowie mogli sami typować faworytów, wrzucając swój głos do urny. Specjalnie powołana komisja liczyła głosy i nagrodziła zwycięzców. Największą liczbę głosów i złoty medal zdobyła Marlena Godziek z klasy VI, Szymon Skaźnik mógł pochwalić się srebrnym medalem, a brąz przypadł Julii Schymura z klasy III.

Ostatnim punktem obchodów Dnia Regionalnego był wybór Gryfnej Frelki i Gryfnego Karlusa. Frelki w pięknych strojach i przystojne karlusy paradowały po scenie, dopingowane przez kolegów i koleżanki z klasy.  Zwycięzców wyłoniono w drodze konkursu. Strój i prezentacja stanowiły tylko część oceny. Frelki jako dobre gospodynie musiały wykazać się  umiejętnościami kulinarnymi przygotowując kanapki i szałot. Musiały ponadto zacerować skarpetki, poskładać ubrania i zrobić zakupy. Ciężki los dobrej gospodyni... Ale i karlusy nie leniuchowały. Starsi chłopcy mogli prężyć swe muskuły przybijając gwoździe, młodsi wcielili się w rolę górników wydobywając węgiel. Ostatnia konkurencja miała charakter zabawowy, chłopcy zagrali w śląskiego golfa kijem od łopaty i naśladując zabawy swych dziadków kulali felgą. Konkurencji tej towarzyszył głośny doping publiczności. Podliczając punkty komisja wybrała w grupie młodszej na gryfną frelkę Martynę Bawaj, a na gryfnego karlusa Piotra Pająka (oboje z kl. II), zaś w grupie starszej kwiatowy wianek gryfnej freli podarowano Nadii Dulemba z klasy V, a szarfę gryfnego karlusa Pawłowi Łakota z klasy VI.

Dzień ten był pełen niespodzianek – kuchnia zadbała o kulinarną oprawę piekąc pyszne pączki dla wszystkich dzieci. Posmakować mogliśmy również chleba ze smalcem, który przygotowała specjalnie dla dzieci pani Edyta Świerkot.  
Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem pracowników Wydziału Promocji Ziemi Pszczyńskiej, którzy ofiarowali na rzecz szkoły materiały promujące ziemię pszczyńską. Materiały te przeznaczyliśmy na nagrody.

W dniu tym pochyliliśmy się nad dorobkiem naszych przodków, słowem i gestem podkreślając ważność zachowania tradycji i jej kultywowania przez następne pokolenia.

Izabela Kościelny, Mirosława Uszok

Realizujemy:

 

 

 

 

 

Certyfikaty:

 

 

 

 Licznik odwiedzin:

monitoring pozycji

Free website templates Joomlashine.com