SZKOŁA PODSTAWOWA

W WIŚLE WIELKIEJ

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym

w Wiśle Wielkiej

ul. Hodowców 38
43-243 Wisła Wielka
tel.: (32) 212 04 76

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretariat czynny:

poniedziałek-piątek 8.00-15.00W dniach 3-4.06.2014 r. uczniowie klasy V i VI byli na wycieczce w stolicy Dolnego Śląska – Wrocławiu.

Pobyt we Wrocławiu rozpoczął się od zwiedzania miasta z przewodnikiem. Na początku uczestnicy wycieczki pierwsze kroki skierowali do Parku Słowackiego, gdzie zapoznali się z historią Pomnika Katyńskiego. Następnie uczniowie udali się na Ostrów Tumski i Piaskowy, gdzie zobaczyli Katedrę św. Jana Chrzciciela – najwspanialszy zabytek gotyckiej architektury sakralnej w mieście. Obok katedry znajduje się ceglany kościół św. Idziego z Bramą Kluskową – na jej szczycie możemy zobaczyć skamieniałą kluskę. Skąd się tam wzięła? Mogliśmy wysłuchać w legendzie opowiedzianej przez panią przewodnik. Potem przeszliśmy do Kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć ruchomą szopkę, która była tylko niewielką częścią okazałej ruchomej szopki, eksponowanej w okresie Bożego Narodzenia. Spacerując po Wrocławiu przechodziliśmy przez Most Zakochanych, na którym zakochane pary, w symboliczny sposób, wyznają sobie miłość. Po zapięciu kłódki klucz wyrzucają do rzeki. Kolejnym zakątkiem Wrocławia, który odwiedziliśmy, były Jatki Wrocławskie. Początkowo były one miejscem, gdzie handlowano mięsem, a obecnie znajdują się tam galerie sztuki i pracownie artystyczne. Następnym punktem naszego zwiedzania był Uniwersytet Wrocławski z barokową Aulą Leopoldina oraz Wieżą Matematyczną, z której podziwialiśmy wspaniałą panoramę Wrocławia, a także Biblioteka Ossolineum. Na rynku wrocławskim naszą uwagę przykuły wspaniałe, zabytkowe kamienice, Ratusz, fontanny, pomnik Aleksandra Fredry, czy pręgierz przed Ratuszem. Ostatnim punktem programu pierwszego dnia pobytu we Wrocławiu było oglądanie Panoramy Racławickiej – monumentalnego malowidła o wymiarach 120 m x 15 m, które przedstawiało wygraną przez Polaków bitwę pod Racławicami. Należy wspomnieć, że po Wrocławiu spacerowaliśmy trasą krasnoludków, na której natykaliśmy się w bardzo wielu miejscach.

Drugi dzień również obfitował w wiele turystycznych atrakcji. Przed południem udaliśmy się do Parku Szczytnickiego, gdzie podziwialiśmy halę widowiskowo-sportową – Halę Stulecia, Iglicę (stalowy słup o wysokości 96 m) oraz „tańczące fontanny”. Następnie na parę godzin pochłonęło nas zwiedzanie największego w Polsce Ogrodu Zoologicznego. Wiele gatunków zwierząt, zarówno polskich jak i egzotycznych, podziwialiśmy na wybiegach, czy w pawilonach. W ZOO obserwować mogliśmy także budowę Afrykarium – Oceanarium, w którym eksponowane będą zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym pochodzące z Afryki.

Uczestnicy wycieczki byli zadowoleni z pobytu we Wrocławiu i na pewno na długo pozostanie on w naszej pamięci.

Anna Kozyra

Galeria 1 - zdjęcia Henryk Radziewicz (kl. VI)

Galeria 2

Realizujemy:

 

 

 

 

 

Certyfikaty:

 

 

 

 Licznik odwiedzin:

monitoring pozycji

Free website templates Joomlashine.com