SZKOŁA PODSTAWOWA

W WIŚLE WIELKIEJ

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym

w Wiśle Wielkiej

ul. Hodowców 38
43-243 Wisła Wielka
tel.: (32) 212 04 76

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretariat czynny:

poniedziałek-piątek 8.00-15.0025 maja 2016 r. był wyjątkowym dniem dla uczniów i nauczycieli. W murach naszej szkoły pojawili się „niecodzienni” goście, ponieważ miało tutaj miejsce niezwykłe spotkanie.

Pierwszym gościem była Pani Jolanta Kalafarska – instruktorka i przedstawicielka Biblioteki Publicznej w Pszczynie (współorganizator wydarzenia), Pani Malwina Kożurno – lektor oraz gość specjalny Pani Renata Piątkowska – autorka książek dla dzieci, laureatka wielu ogólnopolskich nagród i wyróżnień m.in.: Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrody w konkursie literackim im. Astrid Lindgren, Nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz przyznawanej przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola”, której patronat honorowy sprawował  Minister Edukacji Narodowej, a celem było odkrywanie osób, dzieł i inicjatyw, które wspierają wszechstronny rozwój dziecka oraz jego spontaniczną i twórczą aktywność. Utwory tej autorki są wpisane na Złotą Listę Fundacji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Do najbardziej znanych należą: „Wieloryb”, „Twardy orzech do zgryzienia”, „To się nie mieści w głowie”, „Nie ma nudnych dni”, „Przygoda ma kolor niebieski”, „Piegowate opowiadania” i wiele innych.
W spotkaniu z Panią Renatą Piątkowską w pierwszej części uczestniczyli uczniowie z klas I – III. Autorka opowiadała dzieciom i prezentowała książki o nich samych, książki, które mówią o ich życiu, o ich radościach i smutkach, o codziennych wydarzeniach, bo „świat widziany oczami dziecka jest sam w sobie niezwykły”. Jak sama podkreślała „chce pomóc dzieciom zrozumieć świat, a moim przesłaniem jest uczyć, bawić i wychowywać”. Autorka nie chce więc opowiadać o kosmitach, czy innych nierealnych stworzeniach, lecz o świecie widzianym oczami dziecka z jego radosnymi, kolorowymi, ale i niepokojącymi, czasami przerażającymi odcieniami. Pani Piątkowska opowiadała także o książkach dotyczących przysłów „Z przysłowiami za pana brat” i „Mądra głowa zna przysłowia”. W bardzo obrazowy sposób  wyjaśniła skąd się wzięło przysłowie „mieć z kimś na pieńku”. Dzieci zostały także poddane testowi na znajomość przysłów. Po każdym wystąpieniu Renaty Piątkowskiej stosowny fragment książki czytała Pani Malwina Kożurno. Doskonała, aktorska interpretacja fragmentów książek sprawiała, że dzieci spontanicznie reagowały na czytane opowiadania, a niespotykana modulacja głosu lektorki wywoływała ogólną radość. Na zakończenie spotkania młodsze dzieci miały okazję kupić książki autorstwa Renaty Piątkowskiej i ustawiły się w długiej kolejce, by poprosić o autograf tak niezwykłego gościa.
Uczniowie klas IV – VI spotkali się z autorką w bardziej kameralnych warunkach, bo z sali gimnastycznej przeniesiono spotkanie do sali lekcyjnej. Pretekstem do rozmów i zadumy nad losem dziecka w czasie II wojny światowej była książka Pani Piątkowskiej „Wszystkie moje mamy”, książki trudnej, bo poruszającej temat holokaustu i Szymka – dziecka uratowanego z getta przez Irenę Sendlerową. Autorka w bardzo mądry i wzruszający sposób opowiadała o tym, że warto być dobrym człowiekiem pomimo wszystko…

Katarzyna Dudek

Galeria zdjęć - tutaj

Realizujemy:

 

 

 

 

 

Certyfikaty:

 

 

 

 Licznik odwiedzin:

monitoring pozycji

Free website templates Joomlashine.com