SZKOŁA PODSTAWOWA

W WIŚLE WIELKIEJ

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym

w Wiśle Wielkiej

ul. Hodowców 38
43-243 Wisła Wielka
tel.: (32) 212 04 76

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretariat czynny:

poniedziałek-piątek 8.00-15.00W naszej szkole realizowane są ze środków budżetu obywatelskiego zajęcia gimnastyki korekcyjnej.

Odbywają się one dwa razy w tygodniu w czterech grupach, w trakcie których zakres materiału nauczania ćwiczeń ruchowych, stopień trudności, środki, formy, metody i zasady są dostosowane do psychofizycznego i motorycznego rozwoju oraz wydolności organizmu dziecka.

Korekcja wad postawy opiera się głównie na kształtowaniu nawyku prawidłowej postawy ciała, która przebiega w czterech następujących po sobie fazach:
- faza pierwsza polega na uświadomieniu rodzicowi i dziecku jego wady i kształtowaniu odpowiedniego stosunku dziecka do ćwiczeń i motywowaniu go;
- faza druga to korygowanie wady poprzez przyswajanie i opanowanie poszczególnych ćwiczeń, wyeliminowanie złych nawyków, kształtowanie nawyków prawidłowych;
- faza trzecia polega na wykształceniu wytrzymałości posturalnej, tzn. zdolności do utrzymania postawy skorygowanej;  
- faza czwarta polega na utrwalaniu postawy prawidłowej w warunkach zbliżonych do życia codziennego. Jest to faza, w której pierwotnie świadomie korygowana postawa staje się czynnością automatyczną, nawykową.

Gimnastyka korekcyjna jest kierowana głównie do dzieci młodszych z wadami niewymagającymi jeszcze postępowania rehabilitacyjnego. Są to dzieci, u których wady postawy są wynikiem słabego umięśnienia oraz nieprawidłowego nawyku w utrzymaniu postawy ciała. Dzieci te wymagały dodatkowej dawki ruchu - ruchu korekcyjnego. Aby zachęcić je do ćwiczeń, stworzyć dodatkową  motywację, wykorzystywane są  gry i zabawy. Korekcja wad postawy jest procesem długotrwałym, w którym obok oddziaływania na układ mięśniowy musimy doprowadzić do zmian nawyku postawy z wadliwej na prawidłową, skorygowaną. Proces ten trwa z reguły kilka lat.
Gimnastyka korekcyjna jest formą działalności terapeutycznej i największą satysfakcją jest gdy dzieci będą chętnie ćwiczyć i nabywać nawyk przyjmowania prawidłowej postawy.

Stanisława Mikołajczyk

Galeria zdjęć - tutaj (zdjęcia: Mateusz Jaworski)

Realizujemy:

 

 

 

 

 

Certyfikaty:

 

 

 

 Licznik odwiedzin:

monitoring pozycji

Free website templates Joomlashine.com