SZKOŁA PODSTAWOWA

W WIŚLE WIELKIEJ

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym

w Wiśle Wielkiej

ul. Hodowców 38
43-243 Wisła Wielka
tel.: (32) 212 04 76

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretariat czynny:

poniedziałek-piątek 8.00-15.00Uczniowie klas III a i III b wzięli udział w warsztatach "Mobilna biblioteka - podróż w głąb Afryki". Zajęcia poprowadzili uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie pod opieką kierownika tamtejszej biblioteki.

Inspirację stanowiły prawdziwe historie przedstawione w książce znanej podróżniczki i dziennikarki Martyny Wojciechowskiej pt. „Dzieciaki świata”. W książce tej znaleźć można odpowiedzi na wiele ciekawych pytań. Odpowiedzi udzielają dzieciaki, które Martyna Wojciechowska spotkała w trakcie swojej podróży. Matin, Lien, Mali, Zuzu i Merbatu, bohaterowie tej książki, opowiadają o swoich niesamowitych przygodach, a także o troskach i radościach.

W pierwszej części warsztatów dzieci poznały historię Zuzu, małego pasterza z plemienia Himba. Dowiedziały się m.in.: Jakie zwierzęta możemy spotkać w Afryce? Co oznacza, że Himba to lud koczowniczy? Jak wygląda dom Zuzu, chłopca z plemienia Himba? Co najczęściej je Zuzu i jego rodzina z plemienia Himba? Czytanie fragmentów książki Martyny Wojeciechowskiej przeplecione było ciekawą prezentacją multimedialną ukazującą życie i zwyczaje plemienia Himba. Na koniec opowieści przeprowadzono quiz wiadomości na temat mieszkańców plemienia, a na uważnych słuchaczy czekała słodka nagroda.

Część druga spotkania, jaką były zajęcia warsztatowe, dostarczyła dzieciom nie mniej radości. Zadaniem uczniów było wczucie się w sytuację Zuzu i samodzielne wykonanie zabawki z zebranych materiałów. Wiadomo bowiem, że wszystkie dzieci lubią się bawić, również dzieci z plemienia Himba. Jednak one nie mają takich zabawek, jak dzieci w Polsce. Dlatego potrafią zrobić zabawkę z każdego przedmiotu codziennego użytku, np. patyka, garnka, kawałka sznurka, koralików itp.

Serdecznie dziękujemy uczniom Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie za lekcję tolerancji  i wrażliwości. Była to niepowtarzalna okazja poznania innej kultury, obyczajów, tradycyjnych wartości i sposobów życia!!!

Agnieszka Marcinkowska

Galeria zdjęć - tutaj

Realizujemy:

 

 

 

 

 

Certyfikaty:

 

 

 

 Licznik odwiedzin:

monitoring pozycji

Free website templates Joomlashine.com