SZKOŁA PODSTAWOWA

W WIŚLE WIELKIEJ

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym

w Wiśle Wielkiej

ul. Hodowców 38
43-243 Wisła Wielka
tel.: (32) 212 04 76

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretariat czynny:

poniedziałek-piątek 8.00-15.00W czwartek 21.11.2019 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach rękodzieła z wiórków drewna osikowego w Osikowej Dolinie w Koziegłowach.

Technika tworzenia z osikowego łyka to polska tradycja, która powstała w XIX wieku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Całkowicie naturalny, delikatny surowiec z drewna osikowego początkowo wykorzystywano do wyplatania kapeluszy, koszyków, mat czy dywanów. Współcześnie to już ogromna kolekcja różnorodnych wzorów.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia uczniowie pod opieką instruktorów Osikowej Doliny wykonali z wiórków drewna osikowego dwa wzory – bombkę oraz choinkę. Ponadto dzieci poznały historię tej polskiej tradycji, a w sali ekspozycyjnej zobaczyły duże, oryginalne wyroby i dekoracje wykonane z wiórów drewna osikowego. Uczniowie mieli także możliwość dokonać zakupu osikowych pamiątek.

Oprócz wykonanych własnoręcznie wspaniałych dekoracji uczestnicy warsztatów zabrali ze sobą niezapomniane wrażenia i pozytywną energię. To był bardzo mile i ciekawie spędzony czas!

Anna Kozyra

Galeria zdjęć – tutaj

Ciekawostka!!! W 2006 r. w Koziegłowach został uszyty największy na świecie kapelusz. Wykonany został z taśm plecionych z wiórków drewna osikowego. Kapelusz maiła 6,65 m średnicy i 22 m obwodu. Zużyto do jego wykonania 6 000 m plecionki z wiórków osikowych. Filmik z tego wydarzenia do obejrzenia tutaj.

Realizujemy:

 

 

 

Wakacje za:
2 2
6 6
6 6
dni
1 1
4 4
godzin
2 2
7 7
minut
5 5
4 4
sekund

Klik dla Maciusia

 

 

Certyfikaty:

 

 

 

Free website templates Joomlashine.com